Opisz sposób udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu do czasu przybycia karetki

Pobierz

Uciskaj mocno na głębokość 5 cm i z częstotliwością 100/minutę (nieco mniej niż 2 na sekundę) Po 30 uciśnięciach wykonaj dwa wdechy - przyłóż szczelnie usta wokół ust poszkodowanego, jednocześnie zaciśnij nos poszkodowanego palcami.. Algorytm BLS.Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i niedopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego.. Poszkodowany powinien oddychać ustami.. U osób otyłych lub kobiet ciężarnych stojąc za osobą ratowaną pochyl jej tułów mocno do przodu i uderz dłonią 5 - 10 razy w plecy w okolice międzyłopatkową.Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zapisanie się na kurs pierwszej pomocy, gdzie będziesz miała możliwość nauczyć się wszystkiego pod okiem instruktora.Jednak nim to nastąpi, warto przynajmniej poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w teorii.. Ich obowiązkiem jest organizacja pierwszej pomocy, kontrola wyposażenie apteczki, a także orientowanie się, gdzie .Omówienie obaw i reakcji, jakie miały miejsce w czasie udzielania pierwszej pomocy, powinno nastąpić w ciągu 24-72 godzin od zdarzenia.Pierwsza pomoc w omdleniu.. To i wiele innych przydatnych informacji dowiesz sie z tej stronyDalsza pomoc, unieruchomienie na czas przewiezienia należy do lekarza.Pierwsza maksyma udzielania pierwszej pomocy brzmi "po pierwsze bezpieczeństwo własne"..

Pierwszej pomocy zwykle udziela się na miejscu wypadku.

Ratownicy mówią: "nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż żadna".. Po przybyciu na miejsce zdarzenia udzielają one kwalifikowanej pierwszej pomocy lub podejmują medyczne czynności ratunkowe.Pierwsza pomoc oznacza natychmiastową opiekę nad poszkodowanym lub osobą, która nagle zachorowała.. W przypadku braku maseczki usta-usta dopuszczalne jest wykonywanie samych ucisków na klatkę piersiową z częstotliwością 100-120 / minutę.Udzielenie pierwszej pomocy należy kontynuować do czasu przybycia fachowego personelu medycznego.. Jeżeli poszkodowany nie reaguje, głośno zawołaj pomoc i poproś, aby ktoś zadzwonił pod 112.. Pozostań z osobą chorą do czasu ustąpienia napadu, odzyskania świadomości lub przyjazdu karetki.b) Sposób udzielania pierwszej pomocy: DOROŚLI: Stojąc za osobą ratowaną, obejmij ją silnie oburącz tuż poniżej luków żebrowych i wykonaj 5 - 10 energicznych uciśnięć w kierunku przepony.. Ratownik chcąc w ramach pierwszej pomocy radzić sobie z występującym obok poszkodowanych zagrożeniem,Jest nam niezwykle miło gościć ię na stronach naszego Wirtualnego Podręcznika Pierwszej Pomocy.. W urządzeniach do 1 kV można tego dokonać poprzez: wyłączenie napięcia właściwego obwodu elektrycznego, odciągnięcia porażonego od urządzeń będących pod napięciem,Połóż ręce na środku klatki piersiowej..

Osoby te powinny odbyć kurs pierwszej pomocy.

Na kark i czoło przyłóż zimy okład, np. ręcznik nasączony zimną wodą lub kostki lodu owinięte w materiał.. Już za chwilę - krok po kroku - zostaniesz oprowadzony po podstawach udzielania pierwszej pomocy, czyli zabezpieczania poszkodowanego do czasu przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.. Pozycja boczna ustalona.. Ogólne zasady udzielania pierwszej pomocy (wróć do spisu treści)2 - rozłożyć maseczkę usta-usta na ustach poszkodowanego, 3 - zatkać nos, wykonać wdech, puścić nos, 4 - zatkać nos, wykonać wdech, puścić nos.. Pierwsza pomoc w przypadku zwichnięcia polega na unieruchomieniu objętej urazem kończyny w pozycji, która sprawia choremu najmniejszy ból.. Stosuje się ją możliwie jak najszybciej po wypadku lub wystąpieniu nagłej choroby.. Liczba pracowników, o których mowa powyżej, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń.Poczekaj, aż przyjedzie pomoc.. Ratownikom nie wolno ryzykować własnego życia gdyż w dalszej perspektywie utrudniłoby to akcję ratunkową lub w ogóle ją uniemożliwiło.. Osoba udzielająca pierwszej pomocy przedmedycznej powinna udzielić tej pomocy zgodnie z przyjętymi zasadami udzielania pierwszej pomocy..

Opieka nad poszkodowanym do czasu przybycia lekarza.Posadź poszkodowanego z głową lekko pochyloną do przodu.

W pozycji bocznej ustalonej umieszczamy poszkodowanego w następujący sposób: 1. u leżącego na plecach poszkodowanego wyprostowujemy obie nogi,Udzielający pierwszej pomocy zemdlonemu powinien chorego: • ułożyć wygodnie z nogami uniesionymi do góry lub posadzić pochylając mocno do przodu , tak , by głowa znajdowała się między kolanami.. Można tego dokonać za pomocą dostępnych w domu przedmiotów.. Osoba wzywająca profesjonalną pomoc, po przekazaniu informacji o zdarzeniu, miejscu jego zajścia, liczbie poszkodowanych i zagrożeniach w miejscu zdarzenia, powinna: A. przedstawić się, podać numer telefonu, z którego dzwoni i rozłączyć się, aby przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.. Upewnij się czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni.. • rozpiąć ubranie, • zapewnić dostęp świeżego powietrza, • UWAGA!W art. 209 1 § 1 pkt 2 k.p. jest zapis o tym, że pracodawca jest obowiązany: wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy oraz zapewnić łączność ze służbami zewnętrznymi wyspecjalizowanymi w szczególności w zakresie udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach oraz ratownictwa medycznego.. Oceń czy poszkodowany oddycha - czy jego klatka piersiowa się unosi, lub czy czujesz oddech po zbliżeniu się do twarzy.Udzielanie pierwszej pomocy a prawo..

Jeśli chodzi o zakłady pracy, każdy pracodawca powinien wyznaczyć pracowników do udzielania pierwszej pomocy.

poleca 82 % .. Postępowanie sprowadza się do zapewnienia poszkodowanemu warunków ograniczających możliwość dalszych obrażeń: 1. zabezpieczenie przed upadkiem i urazami 2. udrożnienie dróg oddechowych, .. Pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki może uratować życie albo pomóc w dojściu do zdrowia.Pierwsza pomoc-zasady udzielania.. Czynności podjęte w ramach udzielania pierwszej pomocy powinny być wykonywane do czasu podjęcia czynności kwalifikowanej pierwszej pomocy przez przybyłego naZa nieudzielenie pomocy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.. Pomocne mogą być na przykład poduszki, koce, czy też elementy mebli.7.. Podanie jakiegokolwiek doustnego środka farmakologicznego jest dopuszczalne tylko i wyłącznie po konsultacji z rodzicem (opiekunem prawnym) dziecka lub lekarzem.1.Nos:-proponujemy poszkodowanemu oddychanie przez nos ,by ciało obce nie dostało się głębiej i nie wyrządziło więcej szkód .-w przypadku gdy przedmiot wystaje z nosa staramy się go lekko z niego wyciągnąćDo czasu przybycia pogotowia ratunkowego do obowiązków udzielającego pierwszej pomocy przedlekarskiej należy w szczególności wykonanie w razie konieczności opatrunku, ułożenie dziecka w bezpiecznej pozycji, wykonanie sztucznego oddychania oraz masażu serca, niedopuszczenie do sytuacji zagrożenia życia.Schemat udzielenia pomocy przedlekarskiej .. Zadaniem osoby, która udziela pomocy poszkodowanemu, jest utrzymanie go przy życiu i niedopuszczenie do powstania dalszych powikłań do momentu przybycia karetki pogotowia ratunkowego lub lekarza.. Uwaga!. Odwróć osobę na plecy i udrożnij drogi oddechowe, odginając głowę i unosząc żuchwę.. Podstawowa wiedza o tym, jak reagować w razie wypadków oraz w przypadku utraty przytomności, znacznie zwiększa szansę .- często decyduje o życiu osoby poszkodowanej.. Przyłóż do nosa gazik lub chusteczkę, uciśnij krwawiące nozdrze i utrzymuj ucisk przez ok 10 minut.Pierwsza pomoc u dorosłych.. Czynności doraźne ratujące życie to: Ewakuacja poszkodowanego z miejsca zagrożeniaPoczekaj, aż atak ustąpi i postaraj się umieścić osobę chorą w tzw. bezpiecznej pozycji na boku.. B. przedstawić się, odpowiadać precyzyjnie na pytania dyspozytora i nie rozłączać .Zwichnięcie stawu - pierwsza pomoc i leczenie.. Jeżeli świadkami wypadku jest więcej osób, jedna z nich powinna objąć kierownictwo nad akcją ratowniczą, do czasu przybycia pomocy fachowej..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.