Opisz sposób udzielania pierwszej pomocy w przypadku krwotoku z nosa

Pobierz

W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie.Natomiast w drugim przypadku są to osoby mające najczęściej tendencje do tego typu reakcji.. Najłatwiej tego dokonać ściskając palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa z obydwu jego stron.. 2.Do nosa włożyć tampon z gazy lub waty zwilżonej 3% wodą utlenioną.. Pierwsza pomoc przy krwotoku żylym:Zważywszy jednak na ich powszechność, każdy rodzic powinien być zaznajomiony z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia u swojej pociechy.. Poproś, aby oddychało przez usta.. Krok 2.. Ponieważ w tym przypadku nie można udzielić pierwszej pomocy, należy obserwować poszkodowanego i jeśli: - nastąpi zatrzymanie oddechu - rozpocząć sztuczne oddychanie, - nastąpi wstrzymanie akcji serca - rozpocząć reanimację.Celem pierwszej pomocy jest zawsze zapobieganie dalszej utracie krwi.. Jeśli po 10 min krwawienie nie ustanie, dalej próbuj zatrzymać krwotok w ten sam .Postępowanie w przypadku krwotoku nosa.. Krok 4.Udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu z objawami wstrząsu polega na zatamowaniu wszystkich krwotoków i krwawień, ułożeniu poszkodowanego w pozycji przeciwwstrząsowej pozycji przeciwwstrząsowej i jak najszybszym wezwaniu służb ratunkowych.. Pierwsza pomoc w skaleczeniach polega na: Dowiedz się jak postępować w przypadku krwotoków.W przypadku krwotoku wewnątrzczaszkowego charakterystyczne będą nierówne źrenice, a w przypadku krwotoku w górnej części układu pokarmowego fusowate wymioty..

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomcy przy krwawieniu z nosa.

Osobę z krwotokiem z nosa najlepiej poprosić, żeby usiadła.. Pomimo licznych akcji społecznych, wielu chorych wciąż nie wie, jak tamować krwotok z nosa.. Dociśnij, bezpośrednio palcami, skrzydełka nosa do przegrody nosowej.. Dowiedz się co robić w przypadku krwotoku i jak tamować krwawienie.Postępowanie: - wezwać Pogotowie Ratunkowe, - ułożyć pacjenta w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami.. Zamiast tego powinniśmy usiąść (bądź posadzić krwawiącego) w pozycji siedzącej, pochylić się do przodu i mocno ucisnąć skrzydełka nosa (w miejscu tuż poniżej kości nosa).. Na ulicy, w pracy, w domu, w szkole, praktycznie wszędzie może dojść do wypadku.. Jeśli krwotok z nosa jest silny, nie ustępuje po wykonaniu wymienionych czynności (trwa dłużej niż 15 - 20 minut) lub doszło do urazu głowy, szyi albo gdy występują zaburzenia świadomości, należy wezwać zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer .Krwotoki, zwłaszcza te tętnic: szyjnych, udowych, ramieniowych i pachowych mogą być niebezpieczne dla życia i zdrowia..

Pierwsza pomoc w przypadku skaleczenia.

Podczas upadku nabił się na nią.. Opatrunek uciskowy Cia³o obce w ranie Je¿eli w ranie tkwi cia³o obce, szczególnie, gdy jest g³êboko wbite lub wklinowane, to nie nale¿y go usuwaæ w cza-sie udzielania pierwszej pomocy.. Prawidłowe postępowanie z krwotokiem z nosa.. Marta Kwiatoń Interna Szczeklika 2018-19 - rozdział Krwawienia z nosaPowoduje to spływanie krwi z nosa po ścianie gardła, co może spowodować wymioty bądź nawet zachłyśnięcie.. poleć poszkodowanemu, aby usiadł na ziemi z głową wysuniętą (pochyloną) do przodu (w pozycji "wąchania")Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa.. Zdarza się po silnym uderzeniu w nos, na skutek mocnego kichnięcia lub manipulowania w nosie.. Przez 10 min ściskaj skrzydełka nosa.. jakiejś części ciała zabezpiecz ranę w ten sam sposób (jak opisany powyżej) Jeśli osoba, która ma krwotok.. Sprawdź, jakie są objawy, przyczyny i rodzaje krwotoków oraz jak udzielić .Z uwagi na ryzyko zakażenia, rany spowodowane ugryzieniem zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.. 3.Na nos i okolice karku położyć zimny okład.. Jeśli jest to krwotok z nosa ⇒ KRWOTOK Z NOSA Jeśli jest to otwarta rana klatki piersiowej ⇒ RANY KLATKI PIERSIOWEJ.. Pamiętaj również o komforcie cieplnym i wsparciu psychicznym poszkodowanego.Pierwsza pomoc - podręcznik..

Zmniejszasz w ten sposób ryzyko zakrztuszenia się krwią.

zrobi się bardzo blada;Warto wiedzieć, że utrata od 1,5-2 litrów krwi w krótkim czasie może przesądzić o śmierci.. Potwierdzają to przypadki opisane kiedyś w mediach.. Przyłóż zimny kompres na okolicę krwawienia.. Bożena Skotnicka Krwotok z nosa - dr n. med.. Krwawienie może być: - tętnicze - żywoczerwona krew wypływająca w sposób ciągły lub tryskający przerwanym strumieniem, - żylne - ciemnoczerwona, ciągła strużka.. Dlatego ważna jest pierwsza pomoc zarówno w krwotokach zewnętrznych, jak i wewnętrznych.. Szybkie i właściwe postępowanie w przypadku krwotoku zewnętrznego ratuje więc życie osobie poszkodowanej.. Tamować krwotok powinniśmy przez minimum 10-15 minut, by umożliwić wytworzenie skrzepu.. Powinny niepokoić objawy, takie jak: bladość, zaburzenia krążenia czy oddychania.. Zawsze przed rozpoczęciem tamowania krwawienia trzeba założyć rękawiczki lub worki foliowe na dłonie, aby nie mieć bezpośredniego kontaktu z krwią poszkodowanego.Krwotoki i rany mogą przytrafić się w codziennych sytuacjach.. Zatamuj krwawienie.. Bibliografia: Krwawienie z nosa u dziecka - dr hab. med.. Zachowaj półsiedzącą pozycję ciała z głową lekko pochyloną do przodu.. Krwotok.. Krok 3.. Pierwszy dotyczył mężczyzny, który jechał na rowerze trzymając w ręce kosę..

W każdym przypadku należy zwrócić uwagę na stan ogólny chorego.

Krwotok wewnętrzny - pierwsza pomoc.. Poproś ją też, żeby lekko pochyliła się do przodu.Jeśli jama nosa jest niedrożna (katar, skrzepy krwi) chory powinien nos wydmuchać a następnie rozpocząć tamowanie.. Bez względu na to, czy krew wylewa się do jam ciała, czy na zewnątrz ciała, ważna jest niezwłoczna pierwsza pomoc.. Posadź dziecko z głową pochyloną do przodu.. Krwotok może być bardzo niebezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i życia poszkodowanego, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można pomóc .Sposób i czas działania to dwa niezwykle istotne czynniki w pierwszej pomocy.. Przy drobnym krwawieniu z nosa nie trzeba panikować - wystarczy pochylić głowę do przodu i uciskać nos przez kilka minut (około 15 minut).Umieść ten film na swojej stronie internetowej - szczegóły na: filmie wystąpili aktorzy Teatru Gracia.• krwotok z rozleg³ej powierzchni rany.. Jeśli krwotok nie ustąpi w ciągu kilkunastu minut konieczne jest przewiezienie chorego na konsultację do laryngologa.Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa Posadź ratowanego z głową lekko pochyloną do przodu (nie odchylaj głowy do tyłu ponieważ powoduje to spływanie krwi do tchawicy lub gardła, poza tym przy nisko ułożonej głowie krwawienie się nasila),Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa: 1.Położyć chorego z głową wyżej niż tłów.. Zadbaj o własne bezpieczeństwo - załóż rękawiczki Osobę z krwotokiem z nosa posadź z głową lekko pochylona do przodu.Pierwsza pomoc przy krwotoku z nosa, jak i przy jakimkolwiek innym kontakcie z krwią, zawsze powinna być udzielana w rękawiczkach jednorazowych, żeby zminimalizować szanse bezpośredniego kontaktu z krwią.. Drugi przypadek dotyczył młodego chłopca, który również jadąc na rowerze nadział .1.4.. Krok 1.. Nieumiejętne próby udzielenia pomocy mogą prowadzić do zaostrzenia krwawienia lub nieprzyjemnych konsekwencji zdrowotnych.Krwotok z nosa tamujemy, przykładając do nosa materiał opatrunkowy lub chusteczkę, jednocześnie lekko pochylając głowę do przodu.. Cia³o obce w ranie zwykle zapobiega krwawieniom, a ponadto nieumiejêtna próbaKrwotok, czyli nagła i obfita utrata krwi, stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia.. Pierwsza pomoc: należy ułożyc osobie, która omdlała głowę, w taki sposób, aby skierowana twarzą ku dołowi, jednocześnie była odchylona do tyłu, należy ułożyć taką osobę na bokuPierwsza pomoc - krwotok Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z nosa lub klatki piersiowej jest kluczowa dla zdrowia i życia osoby poszkodowanej.. Z kolei pienista i krwawa plwocina wskazuje na krwotok płucny.. uważaj, aby krew nie dostała Ci się do oka, nosa lub ust; jeśli nie masz możliwości zabezpieczenia się przed kontaktem z krwią, możesz pomóc poszkodowanemu przez wytłumaczenie, co ma zrobić..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt