Przedstaw najważniejsze osiągnięcia starożytnych greków w dziedzinie literatury

Pobierz

Grecka literatura, sztuka, retoryka a także filozofia zostały za pośrednictwem Rzymian przekazane Europie i wywierały na jej mieszkańców olbrzymi wpływ w różnych okresach dziejów.. ; Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę kultury zachodniej.. Również Grecy są twórcami filozofii, czyli umiłowania mądrości.Okazją dla Greków do organizowania przedstawień były obrzędami ku czci boga wina - Dionizosa (z okazji tzw. Wielkich Dionizji wystawiano tragedie, a przy okazji wesołych pochodów ku czci Dionizosa tzw. komosów - komedie).. Bardzo potrzebuję DAT,INFORMACJI.. Natychmiastowa odpowiedź na Twoje pytanie.Codziennym materiałem pisarskim Rzymian, podobnie jak Greków, był papirus.. Najtrwalsze budowne wznoszono z kamienia.. Ten gatunek literacki był wzorem dla epopei nowożytnej ("Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza).. Zastanawiali się nad.. Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Zapisz jako PDF Udostępnij materiał.. Poprzednia strona Rzym - od osady do imperium.. W Grecji wytworzyły się także trzy style: dorycki, joński i koryncki.1.przedstaw najwazniejsze osiagniecia greków w dziedzinie:-literatury-teatru-rzeżbymoze to byc w punktach za najlepsze dam najj .pozdr.. Budownictwo rzymskie.. Rozwój literatury starogreckiej zgodnie ze współczesną systematyką pokrywa się z okresami historycznymi Grecji starożytnej .Wiele pomysłów i inspiracji czerpali właśnie od podbitych Greków..

Przedstaw najwazniejsze osiagniecia starozytnych GREKOW w dziedzinie LITERATURY.

opisz osiągnięcia grecji i Rzymu fizolofia teatr architektura .Osiągnięcia Greków w dziedzinie literatury: Homer - autor "Iliady" i "Odysei", które w VIII w. p.n.e. odgrywały bardzo ważną rolę w wychowaniu starożytnych Greków.. Pierwsze utwory w języku łacińskim zaczęły powstawać w III wieku p.n.e., wówczas przetłumaczono Odyseję Homera, która stała się wzorcem dla rozwoju twórczości literackiej Rzymian aż do czasów Augusta.Dzieje literatury rzymskiej można podzielić na cztery okresy tj.:d. w VI w. n.e. na polecenie cesarza Justyniana Wielkiego prawo rzymskie zostało skodyfikowane.. Jednakże wpływ, jaki wywarły te dwie kultury na rozwój sztuki, literatury, techniki, prawodawstwa i kultury życia oraz wielu dziedzin nauki jest niekwestionowany.- sklepienia krzyżowo-żebrowe - we wnętrzu kościołów liczne płaskorzeźby, przedstawiające sceny biblijne - najczęściej budowano kościoły na planie krzyża łacińskiego z wydłużonym prezbiterium - okna duże, wypełnione witrażami, wpuszczające dużo światła do wnętrzaOsiągnięcia starożytnych Rzymian - Zintegrowana Platforma Edukacyjna.. 1 Zobacz odpowiedź adrianek199746 .. opisz najważniejsze osiągnięcia starożytnych rzymianPrzedstaw najważniejsze osiągnięcia starożytnych grekow w dziedzinie filozofii ..

Question from @pecia23 - Gimnazjum - HistoriaPrzedstaw najważniejsze osiągnięcia starożytnych Greków w dziedzinie filozofii.

Rzymianie potrafili także konstruować dużo kopuły, które wykorzystywano do przykrywania niektórych gmachów.Przedstaw osiągnięcia starożytnych Rzymian w dziedzinie literatury.. R1Xb4TI9cTUSU.Plik osiągnięcia starożytnych greków w dziedzinie literatury.pdf na koncie użytkownika spectraelder • Data dodania: 28 lis 2018 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.wypisz osiągnięcia starożytnych Greków 2017-03-11 11:03:10 najważniejsze osiągnięcia greków i rzymianz których korzystamy aż do dziś-przykłady budowli.. Filozofia i logika - greccy filozofowie jako pierwsi stawiali pytania dotyczące natury świata oraz człowieka.. Narodziny chrześcijaństwa.. Rodzaje i gatunki literackie "wynalezione" przez Greków funkcjonują do dziś.. Osiągnięcia starożytnych Greków:-Język grecki :stworzyli pismo alfabetyczne,dodając samogłoski do przejętych od Fenicjan spółgłosek-Teatr grecki:wyłonił się z obrzędów religijnych odprawianych ku czci boga Dionizosa-Architektura grecka:to przede wszystkim świątynie.Wznoszono je na planie prostokąta i otaczano kolumnami,które wieńczyły głowice.Wyróżnia się trzy .I tak np. szkoła cyników, nauczała, iż: "największym dobrem jest cnota, którą może osiągnąć każdy człowiek"..

b. najważniejsze budowle rzymskie - bazylikaLiteratura starogrecka.

2010-12-12 14:19:22 Wymień największe osiągnięcia Greków w zakresie nauki kultury i sztuki (podaj osiągnięcia i ich autoruw ) 2011-01-02 16:54:04Przedstaw największe dokonania starożytnych Greków w dziedzinie kultury.. Starożytna Grecja i Rzym upadły.. "Osiągnięcia kulturalne Starożytnej Grecji w dziedzinie sztuki, architektury i literatury" Kultura Starożytnej Grecji zaczęła rozwijać się po upadku kultury mykeńskiej, której to przyczyną upadku był najazd Dorów.. Arktinos - autor "Zburzenia Ilionu".Najstarszym był A j s c h y l o s (525-456 p.n.e.).. Najpiękniejszymi budowlami greckimi były różnorodne świątynie,otoczone kolumnadą, w kształcie prostokąta, a także Partenon.. W tym drugim wypadku można było ich używać wiele razy po wygładzeniu wosku, co było niewątpliwą zaletą.Przedstaw najważniejsze osiągnięcia starożytnych Greków w dziedzinie filozofii.. Mimo, że wiele czasu upłynęło od czasów najwięk…ażór.. Kwas askorbinowy ulega przemianie w kwas dehydroaskorbinowy zgodnie z poniższym schematem.Dokonania Greków i Rzymian na polu kultury.. Filozofia i logika - greccy filozofowie jako pierwsi stawiali pytania dotyczące natury świata oraz człowieka.. Starożytni Grecy byli prekursorami w wielu dziedzinach - dotyczy to szczególnie kultury..

Rozwój literatury był możliwy dzięki upowszechnieniu się pisma.

Przedstawienia teatralne stanowiły dla Greków jedną z podstawowych i ulubionych rozrywek.Początki literatury greckiej a zarazem europejskiej stanowią 2 epopeje: "Iliada" i "Odyseja", przypisywane Homerowi.. Alfabet grecki na przestrzeni wieków ulegał wielu przemianom.Klasycznymi zabytkami sztuki światowej są greckie dzieła w dziedzinie architektury i rzeźby.. W dobie starożytnej na terenie Grecji doskonale rozwijała się literatura, jej szczególny rozwój przypadł na okres klasyczny V - IV wiek p.n.e. a. najważniejsze osiągnięcia techniczne Rzymian: - zastosowali w swych budowlach łuki, sklepienia i kopuły - do wznoszenia budowli stosowali beton.. Starożytni Grecy stworzyli wzorce, które naśladowali później artyści następnych pokoleń.. Polub to zadanie.. W ich czasach powstały trzy porządki architektoniczne.. pokaż więcej.. Pierwsze sztuki wystawił w 25 roku życia, a pierwsze zwycięstwo, jako autor, odniósł w 484 roku p.n.e. Był wielokrotnym zwycięzcą zawodów dramatycznych, stworzył 70 tragedii i 20 dramatów m.in.,,Siedmiu przeciw Tebom",,,Trylogia Oresteja" (Agamemnon, Ofiarnice, Eumenidy).Sposób w jaki je zaprojektowano i wykonano jest wielką zagadką dzisiejszych naukowców.. Pisano także na drewnianych tabliczkach, do czego wykorzystywano atrament albo rylec, kiedy tabliczki były pokryte woskiem.. Od VII w p.n.e. rozwijała się liryka reprezentowana przez Safonę..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt