Sprawdzian krol edyp online

Pobierz

W teście Król Edyp - test znajomości lektury znajdziesz następujące pytania: Pytanie 1: Kto był ojcem Edypa.. Greckie tragedie [TESTY, KLUCZE ODPOWIEDZI] Katarzyna Sklepik 11.01.2017Matura 2017.. 2012-02-26 15:51:56Serwis zamknięty.. Obok Ajschylosa i Eurypidesa był największym tragikiem starożytnej Grecji.. Udostępnij.. Źródłem treści dramatu jest mit o Labdakidach,"Król Edyp" jest jedną z najbardziej znanych tragedii Sofoklesa.. Niepoko ą one Edypa, lecz odbija ą się eszcze od egoprzekonaniaiduszy,zaćmione coraznatarczywszymipode rzeniami,że całe otoczenie czyha wyłącznie na ego zgubę.Udostępnij.. Antyk to pojęcie odnoszące się do dorobku kulturalnego (literatura, filozofia, sztuka, architektura) starożytnej Grecji i Rzymu.Edyp Biada, już jawnym to, czegom pożądał, O słońce, niechbym już cię nie oglądał!. Edyp upewnia Kapłana o: a) swojej niewinności b) swoim pochodzeniu c) swojej uczciwości względem skarbca d) swojej miłości do ojczyzny 2.. Ojcem Edypa był: Lajos Kreon Polybos Tyrezjasz: 3.. Dzieje się tak za sprawą ogromu cierpień, które go dotykają podczas wydarzeń utworu.. Przetestuj swoją wiedzę.Zestaw: "Król Edyp Sofoklesa" Statystyki zestawu: Ocena: 7 Zagłosowało: 148 Moje statystyki: nie jesteś zalogowany Zestaw ostatnio rozwiązywany przez: MONIKA BŁAWAT (KUCHARSKA ) (wynik: 100 %) Łukasz Hachlowski (wynik: 7 %) Misia 1800 (wynik: 80 %) Alina B .Król Edyp Opracowanie Utwór powstał w V wieku przed naszą erą w starożytnej Grecji..

"Króla Edypa" będziecie mogli obejrzeć online w sobotę 18 kwietnia.

Edyp został porzucony gdy miał: 1 dzień 2 dni 3 dni tydzień: 4.. Skomentuj.. Greckie tragedie [TESTY, KLUCZE ODPOWIEDZI]Król Edyp to tragedia Sofoklesa, która powstała w 427 r. p. n. e. Wymień imiona dzieci Edypa?. Umowną datą zamykającą antyk jest rok 476 n.e. - upadek cesarstwa zachodniorzymskiego.. Tak było również w tym przypadku, gdyż historię Edypa oparł na micie, opowiadającym dzieje rodu Labdakidów.. Posłaniec uspokaja.. Szacunkowy czas czytania streszczenia: 15 minut.Antyk, czyli starożytność to epoka, którą datujemy na czas od końca I tysiąclecia przed naszą erą do około V wieku naszej ery.. Tytułowym bohaterem jest Edyp, który jest królem Teb.. Nazywany jest często "bohaterem tragicznym".. Kto uratował Edypa od śmierci: Lajos Sługa Jokasta Posłaniec: 5.. Edyp - kiedy przybył do Teb, uwolnił miasto od siejącego spustoszenie Sfinksa.. Tylko on jeden potrafił rozwiązać zagadkę, jaką potwór zadawał ludziom.. Rodzice rezygnowali jednak z .Edyp wzdycha z ulgą - póki co, nie spełni się wróżba ojcobójstwa.. Jako małe dziecko został podrzucony na dwór koryncki.Edyp, który od wielu lat zasiada na tronie - po zawarciu małżeństwa z Jokastą, wdową po Lajosie - przejęty losem państwa wysyła do wyroczni delfickiej Kreona, brata swej żony..

Sprawdziany, kartkówki, książka nauczyciela, odpowiedzi do ćwiczeń i odpowiedzi do sprawdzianów.

Miasto zostaje ogarnięte zarazą, aby je ratować król wysyła swojego szwagra Kreona do wyroczni delfijskiej.e nagim wypowiedzeniem; lecz gdy Edyp uniesiony gniewem obrzuca go pode rzeniami oszustwa i spiskowania, wybucha także Tyrez asz gwałtow-nymi groźbami i klątwą.. Jest jednym z siedmiu zachowanych w całości utworów tego twórcy.. Twierdzi, że ani zmarły Polybos, ani jego żona nie są rodzicami biologicznymi Edypa.. .Rodzice Edypa porzucili go, gdyż: bali się go było kaleką nie kochali go nie chcieli w ogóle mieć dzieci: 2.. Wyrocznia oznajmia, iż miasto zostało okrutnie ukarane, ponieważ nadal przebywa w nim morderca Lajosa.. Zaznacz poprawną odpowiedź, aby przejść do następnego pytania.. 2694 Obserwuj autora Dodaj do ulubionych 0.. Życie mam, skąd nie przystoi, i żyłem, Z kim nie przystało - a swoich zabiłem.. Kto powiedział Edypowi, że nie jest synem władców Koryntu?. Powstała ok. 427 r. p.n.e. Króla Edypa nazywa się powszechnie "tragedią przeznaczenia" bądź "tragedią losu", gdyż tematem utworu jest nieuniknione spełnianie się straszliwej przepowiedni Apollina o losie tytułowego bohatera.. Chłopiec jednak nie umiera tylko trafia na dwór króla Koryntu.. stich 4 lata temu.. Porusza uniwersalną problematykę cierpienia człowieka, który podlega kompromisom losu.Język polski, Sprawdziany i testy test z "Króla Edypa" Król Edyp test Grupa 1 1..

Edyp rzucił klątwę na: a) swojego ojcaJakie zagadnienia mieliscie na sprawdzianie z króla Edypa?

17.Czytanie ze zrozumieniem, s. 78-79 - plik pdf Klasyczny ideał piękna, s. 81 - plik pdf Drogi greckiej filozofii, s. 82-83, 89 - plik pdf Co wpływa na dobrą organizację państwa, s. 92 - plik pdf Czy warto być buntownikiem, s. 105-106,108 - plik pdf Los jest jego własnością, s. 112-113 - plik pdf I swoim śpiewem oczarował wszystkich, s. 117, 119, 120 - plik pdfSprawdzian znajomości lektury "Król Edyp" SofoklesaSprawdzian znajomości lektury "Król Edyp" Sofoklesa.. Pokonany Sfinks rzucił się ze skały w przepaść, a Edyp otrzymał tron po Lajosie i poślubił wdowę po zmarłym królu, Jokastę.Z ich związku urodziło się czworo dzieci: dwóch synów - Polinejkes .Król Edyp jest jedną z najbardziej znanych tragedii Sofoklesa.. Kogo posłał Edyp do świątyni delfickiej, aby dowiedzieć się, jaki jest powód gniewu bogów zsyłających na Teby nieszczęścia?. Archiwum testów dostępne tylko do odczytu.. Boi się jednak nadal, bo wyrocznia mówiła też o jego ślubie z własną matką.. Sofokles często czerpał inspiracje z mitologii.. Jeśli chcesz usunąć testy, które opublikowałeś (lub testy, które uważasz za niewłaściwe), skontaktuj się z nami.13.. Napisz do nas.. "Król Edyp" jest jedną z siedmiu sztuk Sofoklesa, które dotrwały do naszych czasów.Autor żył w latach 496- 406 przed naszą erą.. Sługa nie zabił Edypa: bo bał się ..

2011-01-18 20:21:23 Na czym polega tragizm Edypa bohatera tragedii sofoklesa " króla Edypa " 2016-01-05 14:51:53 Jakie mieliście pytania na sprawdzianie z lektury "Krzyżacy" ?

Zauważyłeś literówkę lub błąd?. - testy, klasa 1-3, szkoła podstawowa - Anna Wieczorek.Aby uniknąć wyroku, rodzice porzucają małego okaleczonego Edypa w górach.. Dlaczego bogowie zsyłali nieszczęścia, zarazy na Teby?. Pierworodny syn króla Teb Lajosa i Jokasty przyszedł na świat w zamkowej komnacie.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Matura 2017.. Edyp przysięga współobywatelom, że odnajdzie .Charakterystyka bohaterów.. Serdecznie zapraszamy na naszą e-scenę!. To właśnie Sofokles wprowadził na scenę trzeciego aktora, dodał dekoracje, zwiększył zadania przewodnika chóru- Koryfeusza.Edyp - charakterystyka bohatera Tytułową postacią dramatu Sofoklesa jest Edyp.. Sprawdzian z biologii Tkanki i organy roślinne to temat, który spędza sen z powiek uczniom.. Pytanie 3: Edyp wyłupił sobie oczy: Pytanie 4: Edyp został porzucony gdy miał: Pytanie 5: Kto uratował Edypa od śmierci?Test z lektur "Król Edyp" i "Antygona"!. Język polski - Antygona i Król Edyp..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt