Wypisz cechy pana piotra i żony modnej

Pobierz

Akcja rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy w drugiej połowie XVIII wieku.. Ignacego Krasickiego jest satyrą i wyróżnia się następującymi cechami: - ośmiesza i piętnuje wady ludzkie (chciwość i głupotę pana Piotra oraz bezkrytyczne hołdowanie modzie, rozrzutność i egoizm modnej damy),Wykwintne kawalery i modne imoście, Bal, maszki, trąby, kotły, gromadna muzyka, Zabawa Pan szambelan za zdrowie e mości wykrzyka, Pan adiutant wypija mo e stare wino, A e mość, w kącie siedząc z panią starościną, Kiedy się a uwijam ako aki sługa, Coraz na mnie pogląda, śmie e się i mruga.. Piotr jest zdziwiony, że przyszła małżonka domaga się mieszkania w mieście, gdzie mogłaby spędzać zimę i czas choroby .Z relacji pana Piotra wyłania się obraz karykaturalnej "modnej żony", kobiety egoistycznej i rozrzutnej.. Nie był asertywny, tzn. nie potrafił wyrażać swoich myśli, uczuć, poglądów i bez obaw powiedzieć "nie".opis pana Piotra (w punktach) I.Krasicki Pan Piotr:- szlachcic, przywiązny do tradycji staropolskiej- żyjący skromnie, nie ponad stan- materialista- uległy- bezmyślny- nie asertywny- zbyt poczciwy- dobroduszny- wrażliwy- cierpliwy- szanował nakazy innych- miał szacunek do swoich pracowników- religijny84% I. Krasicki "Żona Modna" cechy pana Piotra.. W dodatku przyszła żona wychowała się w mieście, a on pochodził ze wsi, co sam kwituje: "Wiejski Tyrsys, wzdychałem do mojej Filidy".Świeżo upieczony mąż, pan Piotr, żali się znajomemu na swoje życie małżeńskie..

Ich cechy charakteru i stosunek do życia są bardzo odmienne.

85% Tezeusz zdaniem Ariadny (w punktach) Sprawdzone hasła:Pan Piotr, jeden z bohaterów utworu "Żona modna", był szlachcicem przywiązanym do staropolskiej tradycji.. dom się najmie wygodny, nieciasny Wiedziałem, żem niedobrze udawał aktora Jejmość w złych humorach Modna Filis gardziła sercem domatora Proszę się tych prostactw .. "Żona modna" to satyra na małżeństwo zawierane dla majątku oraz na modne życie.. Dodatkowo pan Piotr i jego żona cenią sobie zupełnie inne wartości: a) pan Piotr:Tytułowa "żona modna" to wychowana w mieście panna, która poślubia wiejskiego szlachcica Piotra.. Żona ładna i posażna, ale nazbyt modna, zdaniem małżonka.. Komentarze (4) Brak komentarzy Dodaj komentarzDzięki temu, że relacja pana Piotra jest elementem dialogu, czytelnik poznaje nie tylko postać modnej żony, o której bohater opowiada, ale również postać samego opowiadającego.. Żona pana Piotra odrzuca wszystko, co mieści się w polskiej tradycji szlacheckiej i niewolniczo naśladuje francuską modę i zwyczaje..

menu profil ... 83% I. Krasicki "Żona Modna" - cechy Żony Modnej.

Rzecz dzieje się w dworku szlacheckim na wsi i w domu w Warszawie.Charakterystyka - Pan Piotr/żona modna.. Raziły ją staropolskie zwyczaje panujące w domu pana Piotra, więc od razu zaczęła wprowadzać swoje porządki.Kiedy coś jej nie pasuje, potrafi być wyniosła.. Pan Piotr pojął za żonę kobietę majętną pomimo tego, że jej nie kochał.. przeczytaj to, to wtedy bedziesz wiedziec.. Jest ósmą opozycją w zbiorzeSatyr wydanym w roku 1779. kogoś krzywdzić np. swojego lokaja.. Powitanie służby i zniewaga plebana.. Sprawdzone hasła: Żona modna Rozrzutne żony Oświecenie : Ważni bohaterowie literaccy Krytyka polskiej obyczajowości biesiadnej Pieniądze - źródłem nieszczęść utracjuszy, hazardzistów, żon modnych.. przeciez to proste.. opis pana Piotra w punktach I Krasicki Pan Piotr szlachcic przywiązny do tradycji staropolskiej żyjący skromnie nie ponad stan materialista uległy.. Wobec zdziwienia narratora opowiada historię swego krótkiego małżeństwa.. Podobnie jak Pijaństwo utwór ten ma charakter dialogowy.. Po wieczerzy fa erwerk⁴¹.. Motyw .Żona modna to jedna z najkunsztowniejszych satyr Ignacego Krasickiego..

2009-09-20 12:00:58 cechy charakterystyczne pana Pietra- ,, Żona modna " 2009-01-07 16:40:03 Jakie rzeczy posiadała żona modna ?

Pan Piotr, przeciwnie - zagubiony i cierpiący potraktowany został przez Krasickiego bardziej pobłażliwie i z lekkim współczuciem.. WZ rozmowy jednak nie wynika, aby pan Piotr czuł się szczęśliwy w nowej sytuacji.. Aspiracje żonychciała zmienić wystrój domu i ogrodu na styl francuski, zatrudniała mnóstwo osób do służby i dalej nie pamiętam co tam było.. Żona modna '' 2011-01-15 12:28:13 Jak powie żona do żony brata swojego męża 2014-02-24 20:58:36Kto mi pomoże napisać list opisujący żonę Pana Piotra z książki pt. " Żona Modna" ?. a) Rozmowa małżonków w karecie 3)Przybycie do dworku i wprowadzanie zmian a) Przywitanie z domownikami b) Przegląd domu c) Zmiany w domu i ogrodzie 4)Przyjęcie z Fajerwerkami a) Pożar stodoły b) Powrót do Warszawy.1) Co przekonało pana Piotra do małżeństwa a) miłość wybranki serca b) majątek przyszłej małżonki c) nadzwyczajna uroda kobiety d) wyjątkowa inteligencja narzeczonej 2) Dom, jaki zastała żona modna po przyjeździe do pana Piotra, świadczy o tym, że bohater a) jest biedny i brakuje mu środków do życia b) nieumiejętnie zarządza swoim majątkiem c) jest konserwatywny i .4.Wypisz cechy żony modnej oraz cechy pana Piotra ( może być dla porównania w tabeli)..

Kochani, jak do tej pory , otrzymałam tylko zadanie od jednej osoby.Z relacji pana Piotra wyłania się obraz karykaturalnej "modnej żony".

Klasa 7 Polski.. "Żona modna" jest również lekkomyślna i rozrzutna.. Pan Piotr - przedstawiciel szlachty 1.. Osadź.. Polub.. Podejmuje remonty, co jest zbędne.. Pogardliwie traktuje przyjaciół męża (np. księdza plebana) i jego służbę.Plan dekompozycyjny * Obraz społeczeństwa polskiego i jego krytyka.. tam jest to wyraźnie napisaneŻona modna.. Edytuj elementy.. Udostępnij Udostępnij wg Aleksa83333.. Mąż jej natomiast nie miał własnego zdania i zgadzał się na wszystkie kaprysy i zachcianki żony .. Kobieta ta nie budzi sympatii u czytelnika.. Poeta nie przywołuje konkretnych osób, a jedynie piętnuje wady na przykładzie bohaterów określanych ogólnie jako pan Piotr i żona modna.Wymagania "żony modnej" co do posiadania najlepiej obrazuje moment, w którym młodzi małżonkowie wybierają się do domu na wsi.. Zadanie domowe : przyślij rozwiązanie polecenia nr 5 z lekcji.. Wykpił z jednej strony bezmyślne oglądanie się na świat francuskiej mody, z drugiej pazerność i głupotę konserwatywnych Polaków.Opisz historię małżeństwa pana Piotra,widzianą jego żony. ''. Bardzo często miewa kaprysy, którym Piotr nie może podołać.. Ważny jest dla niego majątek będzie miała swój ekwipaż własny.[.]. Co ośmiesza i krytykuje ta satyra.. Spotkanie pana Piotra z przyjacielem i rozmowa na temat małżeństwa.. Wyjazd na wieś.. Można to dostrzec w jej zachowaniu w dworku.. 5.Napisz, jak w satyrze oceniono postawę męża i żony.. Uważam, że "Żona modna" nie jest postacią negatywną, ani poytywną.Pan Piotr żona cytat cecha cytat cecha Wziąłem po niej w posagu cztery wsie dziedziczne Np. Nigdy nie brakowało mu pieniędzy, ale wolał żyć skromnie, nie ponad stan.. Więcej..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt